Nätverks Audio DANTE och AVB SFP fiberlänks paket

Fiberlänkspaket som är färdigkonfigurerad för att överföra DANTE och AVB nätverksaudio, överför på Multimode eller Singlemode fiber.

  • Upp till 1.25Gb/s dubbelriktad data länk via SFP
  • 1000BASE-T mot system med SERDES interface
  • 10/100/1000BaseT mot system med SGMII interface
  • inkl två 9V 1,3A nätadaptorer
  • Max ström med två SFP 555mA
  • Arbetstemperatur 0 – 50°C
  • 114x42x70mm 0,2kg

Dante (Digital Audio Network Through Ethernet) utvecklades av Audinate 2006 och stöder samplingsfrekvenser upp till 196kHz med en minimal latens på 150 mikrosekunder och 1024 kanaler per länk.

AVB (Audio Video Bridging) utvecklades 2011 av Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), samma organisation som utvecklade den ursprungliga Ethernet-standarden. AVB (även känd som ”IEEE 802.1BA”) har nästan samma specifikationer som Dante, med en något högre minsta latens på 250 mikrosekunder. Det är dock en öppen standard, vilket innebär att tillverkare inte behöver licensiera tekniken.

Kontakta oss för mer information och prisuppgift