Matrox Extio F1400

Matrox Extio F1400

Matrox Extio 1400 flerdisplaysenhet låter er förlänga upp till fyra skärmar, ljudkällor och sex USB-enheter, såsom tangentbord och möss, upp till 250 meter med fiberoptisk kabel.

Extio F1400 stöder även passiv (fläktlös) kylning och PCI-express teknik, vilket gör det till en perfekt produkt för affärskritiska lösningar som kräver pålitlig och robust grafik och in/ut-lösningar.

Genom att skilja datorn från skärmen och användargränssnittet är Extioserien lämplig inom sådana fält som säkerhet, värme, oväsen, systemunderhåll och miljöer där hög pålitlighet krävs.

Nyckelfunktioner

  • Skiljer datorutrustningen upp till 250 meter från datorn med fiberoptisk kabel.
  • Stöder upp till fyra digitala eller analoga skärmar på en gång, antingen för sig själva eller som en utsträckt bild.
  • Max upplösning per skärm är 1600 x 1200.
  • Passiv kylning (värmen sänks utan hjälp av fläkt) för tyst drift och extra robusthet.
  • 6 USB 2.0 portar (kompatibla med USB 1.1) för tangentbord, mus och andra USB-tillbehör. (4 fram och 2 bak).
  • Integrerat hårdvara för ljud.
  • Multifunktion ljudutgång för optisk S/PDIF signal eller analog stereosignal.
  • Standardportar för ljud. (Mikrofon, line-in och stereo line-out).
  • Plats för fiberoptiska PCI och PCIe (PCI Express) kort. (Säljs separat).
  • Matrox ”UltraSharp Display Out Technology”
  • Skärmdrivrutiner för Windows 2000 och Windows XP.
  • Lätt att använda ”Power Desk” drivrutinsgränssnitt.
  • ”Matrox Clone” för att visa bilden från en skärm på de övriga.
  • Världsomspännande sälj och teknisk support.
  • 2 års garanti.

Inkluderad hårdvara

  • Matrox Extio F1400 enhet.
  • 4 DVI till HD15 adapters.
  • 12-volts extern strömadapter (5-ampere, universell).
  • Strömkablar för flertalet kontinenter (Nordamerika / Japan, Storbritannien, kontinentala Europa, Australien).

Inkluderad mjukvara

  • Drivrutiner för Microsoft Windows 2000, Windows Server 2003, Windows XP och Windows XP X64 (64-bit)
  • Matrox Powerdesk (drivrutinsgränssnitt och verktyg).
  • Ljuddrivrutiner för Microsoft Windows 2000, Windows Server 2003, Windows XP och Windows XP X64 (64-bit).

Portar

Front:

  • A – 4 USB 2.0 portar
  • B – Mikrofoningång
  • C – Audio in
  • D – Audio-ut

Baksida:

  • E – Audio-ut
  • F – 2 USB 2.0 portar
  • G – Fiberoptisk dual-LC connector
  • H – 4 DVI-I
  • I – Strömuttag

Specifications

  • Part numbers:
    • Matrox Extio F1400 unit: XTO-F1400F
    • PCI interface card: XTOA-FP33LPAF
    • PCIe interface card: XTOA-FELPAF
    • 5-meter (16.4-foot), fiber-optic cable: CAB-XTO-5F
  • Graphics memory: 128 MB
  • PCI interface card: 32-bit PCI card
  • PCIe interface card: PCI Express x1 card
  • EMC certifications: Class A (commercial, industrial, or business) – ACMA, CE, FCC, VCCI
  • Laser emissions: Product includes 850 nm laser compliant to 21CFR, Subpart J, Class 1
  • Fiber-optic cable requirements:
    • Duplex
    • Multi-mode
    • Dual-LC connectors
    • 50/125 um cable for 250 meters (820 feet) maximum
    • 62.5/125 um cable for 150 meters (492 feet) maximum
  • Remote graphics unit size: 30.0 cm x 2.9 cm x 14.2 cm / 11.8″ x 1.2″ x 5.6″ (width x height x depth)
  • PCI interface card size: 11.9 cm x 6.3 cm / 4.7″ x 2.5″
  • PCIe interface card size: 6.5 cm x 6.8 cm / 2.7″ x 2.7″

Ladda ner PDF

Kontakta oss för mer information
och prisuppgift